ZO OZŽ Sekcia elektrotechniky a energetiky Vrútky
Odborové združenie železničiarov je dobrovoľným združením fyzických osôb, ktoré sú zamestnancami Železníc Slovenskej republiky, Bratislava, Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a. s., alebo zamestnancami zamestnávateľov, ktorých činnosť je celkom alebo sčasti obdobná alebo súvisí s činnosťou železníc a tiež fyzické osoby, ktorým tieto stanovy priznávajú spôsobilosť byť členom OZŽ.
Základným poslaním OZŽ je združovať členov na obhajobu ich práv a presadzovania ich pracovných, sociálnych, kultúrnych a ïalších oprávnených záujmov a potrieb, najmä v oblasti
zamestnanosti, mzdovej a daňovej politiky, sociálneho zabezpečenia, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hygieny práce a ochrany životného prostredia.
V našej základnej organizácii máme združených zamestnancov ŽSR Oblastné riaditeľstvo Žilina, Železničnej energetiky Regionálene stredisko Vrútky a pracovníkov
Centra logistiky a obstarávania Dotačné sklady Žilina.
Vývoj železníc zaznamenal v devätnástom storočí obrovský rozvoj. Aj keï pomalšie, ale rovnako intenzívne napredoval i rozvoj elektrotechniky, a tak koncom storočia, začali miznúť petrolejové lampy a nahrádzali ich prvé elektrické lampy.
Prácu uľahčovali prvé elektromotory používané i na železnici.
Pripomeňme si aspoň stručne niektoré udalosti, ktoré významne ovplyvnili rozvoj železníc. 20. august 1848 je oficiálnym začiatkom železničnej prevádzky na Slovensku.
V tento deň prišiel prvý parný vlak z Marchegu do Bratislavy.
8. januára 1871 bol daný do prevádzky úsek Český Těšín - Žilina, v rámci výstavby Košicko-bohumínskej železnice (KBŽ).
Nasledovali trate:
-
8. decembra 1871 Žilina – Poprad
-
12. decembra 1871 Poprad - Spišská Nová Ves
-
12. marca 1872 Spišská Nová Ves - Kysak
-
12. augusta 1872 bola v prípoj nej stanici Vrútky (vtedy Ruttka) spojená trať KBŽ s traťou Uhorskej severnej železnice, vedúcou cez Zvolen do Budapešti
-
1. mája 1878 bol dokončený úsek trate Považskej železnice Nové Mesto nad Váhom - Trenčín a po ňom
-
1. Novembra 1883 aj úsek Trenčín - Žilina
Tým bol vybudovaný základ železničnej siete v našej oblasti. V ïalšom období sa budovali miestne železnice. Na Berlínskej svetovej výstave v roku 1879 uviedla firma Siemens do prevádzky prvú elektrickú železnicu na svete. Lokomotíva s výkonom 3 k viezla tri vozíky. František Křižík postavil v roku 1879 v Prahe na Letnej trať pre električky. Elektrifikovalo sa i v Hlavných dielňach KBŽ vo Vrútkach.
Osvetlenie priestorov, ktoré zabezpečovali petrolejové lampy a kahance sa začalo od r. 1894 nahrádzať elektrickým osvetlením v sústružni a montovni lokomotív.
Bolo napájané dynamom. Nasledovala elektrifikácia pohonov strojov a koncom storočia bolo už v dielňach inštalovaných 80 elektromotorov s príkonom asi 660 kW. 7. augusta 1895 bola v Bratislave sprevádzkovaná električková trať dlhá viac ako 3km.